. Oddział PZHKiPE w Jarosławiu rozpoczął swoją działalność w 1981 roku. Na początku skromna, bo licząca ośmiu hodowców grupa w czasie rozrosła się i wzbogaciła o nowych miłośników ptasiego świata. W szeregach Związku znajdują się nie tylko hodowcy z miasta Jarosławia ale również przyległych okolic.

Najstarsi stażem członkowie Związku, a zostało ich nie wielu (o pozostałych postaramy się napisać w archiwalnej zakładce strony) to Stanisław Kalemba, Mariusz Dyrkacz ibMarek Matrejek. Oni nadal pracują i propagują piękną pasję kolekcjonowania ptaków egzotycznych. Liczba hodowców wzrasta co roku, a wystawy są wzbogacane nowymi gatunkami ptaków. Oglądalność wystaw również jest zadowalająca ivcoraz liczniejsza. Wystawy odbywają się co roku na przełomie października i listopada.

….. Od samego początku działalności wystawy są organizowane w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu pl. Mickiewicza 6. Zarząd tego Ośrodka chętnie udostępnia pomieszczenia na okres trwania wystawy. Hodowcy są bardzo wdzięczni zarządowi M O K w Jarosławiu za współpracę i udostępnianie lokalu .Na początku działalności naszego oddziału wystawy sponsorował Urząd Miasta Jarosławia i Starostwo Powiatowe uznając ich przydatność i piękne cele, którym mają służyć. Hodowcom szczególnie zależy na przybliżaniu ludziom piękna żywej przyrody – w tym przypadku ptaków, które nie zamieszkują w Polsce. Pragną również rozbudzić zamiłowanie do hodowania ptaków w swoich domach, aby ich piękno uwrażliwiało ludzi i pozwalało na bliższe poznanie ptasiej egzotyki.

….. Obecnie Związek korzysta tylko ze środków wypracowanych przez siebie aczkolwiek liczy na wsparcie sponsorów. Wystawy są w bogatej oprawie z żywych roślin co podnosi wrażenie estetyczne kolorowych ptasich uczestników ibbohaterów wystawy. Wystawa to również szereg informacji na temat hodowli, występowania i pielęgnacji ptaków . Fachowych porad można uzyskać również uvsamych hodowców, którzy chętnie ich udzielają.

Dzień przed otwarciem wystawy organizowany jest konkurs który oceniany jest przez eksperta przydzielonego przez PFO w Katowicach. Po konkursie jest dekoracja – wręczanie pucharów, medali i dyplomów a następne dwa dni to czas dla gości zwiedzających.

….. Działalność Jarosławskiego Oddziału PZHKiPE jest zauważana przez redakcję Gazety Jarosławskiej – lokalnego tygodnika. Na łamach gazety ukazują się relacje o wystawach, zdjęcia ptaków i ich hodowców a także wyniki konkursu. Dzięki tym informacjom społeczność Jarosławia może śledzić pracę Związku.

Członkom PZHKiPE udaje się zainteresować coraz większą liczbę miłośników ptaków egzotycznych czy to w postaci zwiedzających czy nowych członków .

Zapraszamy do nas i naszych śpiewających pupilków.

Z pozdrowieniami

Zarząd PZHKiPE oddział Jarosław